پایگاه خبری تحلیلی نوید فردا
2018 March 24 - شنبه 04 فروردين 1397

جوانان و انتخابات نویسنده: حمید عزیزی
کد خبر: ٨٧٣٨ تاریخ انتشار: ٢٧ فروردين ١٣٩٦ - ٠٧:٥١ تعداد بازدید: 375
صفحه نخست » عمومی » یادداشت
جوانان و انتخابات نویسنده: حمید عزیزی

انتخابات و جوانان
نویسنده: حمید عزیزی
یکی از ابعاد توسعه همه جانبه در جوامع امروزی، توسعه سیاسی است. مشارکت سیاسی از مهمترین شاخص های توسعه سیاسی می باشد. در تعریف مشارکت سیاسی آورده اند که مشارکت سیاسی آن دسته از اقدامات قانونی شهروندان است که با هدف تأثیرگذاری بر انتخاب زمامداران حکومتی و یا اقدامات و اعمال آنها صورت می گیرد. همانطور که از این تعریف بر می آید یکی از مولفه های مشارکت سیاسی شرکت در انتخابات می شود. انتخابات قلب و کانون دموکراسی است. انتخابات روشن ترین فرصت رسمی را در اختیار مردم می گذارد تا بر فرایندهای سیاسی تأثیر بگذارند. مشارکت سیاسی در جوامع مختلف معرِّف سطح آگاهی و بینش ملت ها و ضامن حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه است. بیداری هر ملتی در مشارکت سیاسی متجلی می شود و میزان مبیِّن نوع حکومت است. به هر میزان که مشارکت سیاسی مردم در فرایندهای سیاسی بیشتر باشد، حکومت در آن جامعه دموکراتیک تر(مردمسالارانه تر) می باشد و بالعکس. از یک طرف حضور در انتخابات و مشارکت در تعیین سرنوشت کشور، حقی است که مردم در رابطه با نهاد سیاست دارند. از طرف دیگر در قرآن کریم به طور صریح تأکید شده است که «خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه آن قوم خود سرنوشت شان را تغییر دهند». پس ما به عنوان پیروان قرآن کریم تکلیف شرعی داریم که در انتخابات ها و تعیین سرنوشت خودمان مشارکت داشته باشیم. همانطور که از عنوان نظام سیاسی حاکم بر کشور(جمهوری اسلامی ایران) بر می آید کلمه جمهوری نشان دهنده آن است که مردم در این نظام نقش مهم و تعیین کننده دارند و تمامی ارکان نظام چه مستقیم و چه غیرمستقیم بوسیله مردم انتخاب می شوند. بنابراین در اهمیت و ضرورت مشارکت مردم در انتخابات شک و تردیدی وجود ندارد.
امّا در مورد جوانان ابتدا لازم می دانم آماری در مورد نسبت جوانان به کل جمعیت کشور ارائه دهم. در مورد محدوده و بازه سنی جوانی اختلاف نظرهایی وجود دارد. اگر 15 تا 29 سالگی را به عنوان سنین جوانی در نظر بگیریم بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن1/25 درصد از جمعیت ایران بین 15 تا 29 سال سن دارند. حالا اگر بخواهیم تا 35 سال را به عنوان جوان در نظر بگیریم یک نسبتی در حدود 32 تا 33 درصد از جمعیت ما را جوانان تشکیل می دهند. یعنی یک سوم جمعیت ما جوان هستند که با توجه به ویژگی های دوره جوانی می توانند نقش مهمی در فرایندهای سیاسی کشور داشته باشند. در دوره جوانی رشد عمومی به درجه تکامل می رسد و هوش نیز در بیشترین سطح خود قرار دارد، قدرت اندیشه، توان نظریه پردازی به جوانان می دهد که با توجه به گسترش تحصیلات عالی در میان جوانان، این هوش با تحصیلات عالی آمیخته شده است و باعث تقویت روحیه پرسشگری و نقادی منصفانه در میان جوانان شده است. پس جوانان دارای ظرفیت هایی هستند که باید از این ظرفیت ها استفاده شود.
رسول اکرم حضرت محمد(ص) می فرمایند:«برای جوانان در مجالس جای باز کنید و امور نو و جدید را به آنان تفهیم کنید چرا که این گروه جایگزین شما و درگیر مسائل جدید خواهند شد».
با توجه به اینکه دو انتخابات سرنوشت ساز و تاریخی در پیش است مشارکت جوانان ضروری است و می توانند نقش آفرین باشند. با توجه به نتایج تحقیقات موسسه مکنزی که یکی از معتبرترین شرکتهای مشاوره ای و مطالعات اقتصادی جهان است جوانان ایران زمین باید امیدوار و عاقل باشند. این موسسه نتایج تحقیقات خود را در سال 2016 میلادی در گزارشی با عنوان «ایران فرصت رشد یک تریلیون دلاری» منتشر کرد. بر اساس این گزارش ایران می تواند با استفاده از فضای پسا برجام 1000 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی سالانه خود که اکنون بین 400 تا 500 میلیارد دلار در سال است بیفزاید، این یعنی ما ایرانی ها می توانیم تا سه برابر امروز ثروتمندتر شویم. همچنین ایران می تواند 9 میلیون شغل جدید ایجاد کند و این یعنی ما می توانیم بخش زیادی از بیکاران را شاغل کنیم. پس ما جوانان باید امیدوار باشیم و البته عاقل باشیم و پیش شرط های استفاده از این فرصت را فراهم کنیم. این پیش شرط ها عبارتند از اینکه: 1- جوانان تحصیل کرده ما (ایران به لحاظ تعداد تحصیلکرده های فنی و مهندسی در بین 5 کشور برتر دنیا قرار دارد) توانایی ها و مهارتهای شغلی خود را متنوع کنند. 2- برقراری ارتباط نظام مالی کشور با نظام های مالی بین المللی(که پس از برجام ارتباطات در حال شکل گیری است). 3- انتخاب رئیس جمهوری که توانایی اجماع سازی بین المللی در جهت منافع ملی داشته باشد. 4- انتخاب رئیس جمهوری که توان مدیریت بحران داشته باشد و کشور به سمت بحران های منطقه ای و بین المللی سوق ندهد.
بنابراین، جوانان عزیز، امیدوار و عاقل باشیم، و با مشارکت در انتخابات سعی کنیم کسی را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کنیم که بتوانند در این فضای منطقه ای و بین المللی، منافع ملّی بلند مدت را برای ما و نسل های آینده تأمین کنند.


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | گالري تصاوير | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | درباره ما | RSS | آب و هوا | ايميل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه