پایگاه خبری تحلیلی نوید فردا
2018 March 24 - شنبه 04 فروردين 1397

مصوبه مجلس برای رفع سوءظن یارانه ای به دولت
کد خبر: ٨٤٧٤ تاریخ انتشار: ١٢ دي ١٣٩٥ - ٠٨:٣٩ تعداد بازدید: 367
صفحه نخست » عمومی » آخرین مطالب
مصوبه مجلس برای رفع سوءظن یارانه ای به دولت

آفتاب یزد- علی اکبر سمیعی: مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم روز گذشته به ماده 49 این لایحه رسید و با تصویب پیشنهاد یکی از نمایندگان، دولت را مکلف کرد که دریافت و پرداخت‌ها‌ مرتبط با قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها‌ را همراه با بودجه‌ها‌ی سنواتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند. تصویب این ماده در حالی صورت گرفت که دولت مخالف و کمیسیون تلفیق مجلس موافق تصویب این پیشنهاد بود.
**
جزئیات مصوبه مجلس
نمایندگان پیشنهاد الحاقی محمد دهقان نماینده چناران به ماده 49 لایحه برنامه ششم توسعه ششم را با 154رای موافق، 51رای مخالف، 3رای ممتنع از 225نماینده حاضر تصویب کردند.بر اساس این مصوبه مجلس، به منظور ایجاد شفافیت در اجرای قانون، دولت مکلف است دریافت‌ها‌ و پرداخت‌ها‌ی مرتبط با قانون هدفمندکردن یارانه‌ها‌ را در جدول جداگانه‌ای حاوی اقلام زیر همراه با بودجه‌ها‌ی سنواتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.
الف: کل دریافتی‌ها‌ی حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها‌
ب: مالیات بر ارزش افزوده مرتبط با آن
ج: سهم شرکت‌ها‌ی تولید و توزیع کننده انرژی به تفکیک هر شرکت
د: سهم سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها‌ به منظور اختصاص به پرداخت یارانه نقدی و غیر نقدی به خانوارها، کمک به بخش سلامت و حمایت از تولید و اشتغال از طریق تامین اعتبارات مربوط به اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصرف 1390 و قانون توسعه حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت 1386. نمایندگان در تبصره یک این ماده الحاقی، دولت را مکلف کردند سهم سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها‌ از دریافتی‌ها‌ را هر ساله در ردیف منابع بودجه عمومی و مصارف مرتبط با آن را در ردیف‌ها‌ی مستقل و جداگانه در ارقام بودجه عمومی درج کند.نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تبصره دو این ماده الحاقی مصوب کردند که استفاده از منابع مذکور به هر نحو دیگر در حکم تصرف غیرقانونی در اموال عمومی است.نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تبصره 3 این ماده، دولت را مکلف کردند گزارش تفصیلی این بند را هر 6 ماه به دیوان محاسبات کشور و مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.
**
شبهه درآمد زیاد دولت از هدفمندی
چندی پیش حمیدرضا حاج بابایی رئیس اصولگرای کمیسیون تلفیق در اظهارنظری جنجالی مدعی شده بود که درآمد دولت از هدفمندی بسیار بیشتر از چیزی است که عنوان می شود. حاجی بابایی با اشاره به درآمد ۸۰هزار میلیارد تومانی دولت از هدفمندی یارانه‌ها در سال۹۵ گفت: حدود ۳۵هزار میلیارد تومان از این رقم به مردم بازپرداخت شده است و مابقی این مبلغ نیز به حساب خزانه واریز نشده است.این در حالی بود که شورای اطلاع‌رسانی دولت در اطلاعیه ای در هفته گذشته این ادعا را با ارائه مستنداتی تکذیب کرد. البته رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز دیروز در صحن علنی مجلس به این ادعا پاسخ داد.
**
نوبخت: نباید القای شبهه کرد
رییس سازمان برنامه و بودجه بر مشخص بودن منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها‌ تاکید کرد و گفت: نباید با ارائه گزارشی ناقص در این باره، القای شبهه کرد. به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت در جلسه علنی روز شنبه مجلس شورای اسلامی هنگام بررسی پیشنهاد الحاقی به ماده49 لایحه برنامه ششم توسعه درباره شفافیت منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها‌، افزود: جمع درآمدها از ناحیه فرآورده‌های نفتی 50هزار و 800میلیارد تومان است.رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: آن‌طورکه برخی نمایندگان سخن گفته‌اند انگار دولت از مردم 77 تا 80هزار میلیارد تومان از ناحیه افزایش قیمت حامل‌های انرژی پول می‌گیرد، ولی 35هزار میلیارد تومان بازتوزیع و 7000میلیارد تومان بابت مالیات بر ارزش افزوده اختصاص می‌دهد و بقیه آن که رقمی بالغ بر 42هزار میلیارد تومان است، نیز در اختیار دولت باقی می‌ماند. نوبخت خاطر نشان کرد: این در حالی است که مجلس مصوب کرده است 5درصد از درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین را صرف ترمیم لوله‌گذاری‌های شرکت گاز، 1000میلیارد تومان صرف پرداخت قیر رایگان به وزارت راه و شهرسازی، 20درصد سهم پرداخت صندوق توسعه ملی که مبلغی بالغ بر 2800میلیارد تومان است، 14.5درصد که بالغ بر 3600میلیارد تومان است به شرکت ملی نفت، 5800میلیارد تومان بابت هزینه‌های توزیع و انتقال و هفت هزار میلیارد تومان برای ذخیره انرژی و نوآوری دستگاه‌ها و نهادها و کاهش هزینه‌های آنها اختصاص می‌یابد که همگی جزو مصوبات مجلس است.وی تاکید کرد: به دلیل اینکه مجلس شورای اسلامی تکالیفی را برای مصارف منابع حاصل از هدفمندی مشخص کرده نباید القای شبهه در جامعه بشود و باید توجه داشت مصارف بقیه هزینه‌ها‌ طبق اسناد مشخص است.
**
شفافیت بیشتر
در همین حال، ‌ها‌دی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به آفتاب یزد گفت: تصویب پیشنهاد روز گذشته در صحن علنی در راستای شفافیت بیشتر اجرای هدفمندی یارانه‌ها‌ بود. وی افزود: قانون هدفمندی یارانه‌ها‌ تاکید دارد که 20درصد منابع هدفمندی به تولید، 30درصد به سایر بخش‌ها‌ و 50درصد به توزیع یارانه نقدی اختصاص یابد این در حالی است که در چند سال گذشته بالای 90درصد از منابع به یارانه نقدی اختصاص یافت و منظور قانون‌گذار در این خصوص اصلا تامین نشد. مصوبه روز شنبه نمایندگان منظور قانون گذار را تامین خواهد کرد چرا که براساس این مصوبه تمام منابع و مصارف به ریز جزئیات باید از سوی دولت مشخص و به مجلس ارائه شود. در واقع منابع و مصارف برای هر بخش مشخص می شود.
**تشکیک برخی نمایندگان درباره درآمد دولت حسن بهرام نیا عضو کمیسیون انرژی مجلس هم در گفتگو با آفتاب یزد درخصوص تصویب این مصوبه گفت: برخی از نمایندگان درخصوص درآمد واقعی دولت از هدفمندی تشکیک کرده بودند. در واقع آنها اعتقاد داشتند درآمد دولت از هدفمندی 80هزار میلیارد تومان است اما 40هزار میلیارد آن را صرف پرداخت یارانه نقدی کرده و مشخص نیست بقیه این منابع کجا هزینه شده است. این مصوبه مجلس در واقع برای شفاف شدن هر چه بیشتر منابع و مصارف هدفمندی بود.
**
محاسبات شخصی حاجی بابایی
از سوی دیگر احسن علوی عضو کمیسیون عمران مجلس هم به آفتاب یزد گفت: آقای حاجی‌بابایی چندین بار عنوان کرده که بر محاسباتی که خودش انجام داده درآمد دولت از هدفمندی حدود 80هزار میلیارد تومان است. مصوبه دیروز در راستای شفاف شدن درآمد دولت از هدفمندی بود. وی افزود: البته دیروز آقای نوبخت توضیحاتی در صحن علنی درباره منابع و مصارف یارانه‌ها‌ ارائه کرد و با رد اظهاراتی مبنی بر درآمد اضافی دولت از هدفمندی خواستار آن شد که دیوان محاسبات به این موضوع رسیدگی کند که این درخواست با موافقت آقای لاریجانی رو به رو شد.
--------------------
یک نماینده مجلس در گفتگو با آفتاب یزد:
آقای حاجی بابایی چندین بار عنوان کرده که بر محاسباتی که خودش انجام داده درآمد دولت از هدفمندی حدود 80 هزار میلیارد تومان است. مصوبه دیروز در راستای شفاف شدن درآمد دولت از هدفمندی بود
----------------------------
رئیس سازمان برنامه و بودجه:
منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها‌ مشخص است. نباید با ارائه گزارشی ناقص در این باره، القای شبهه کرد
 


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | گالري تصاوير | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | درباره ما | RSS | آب و هوا | ايميل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه